Szczepienia ochronne psów. Co warto wiedzieć?
Posiadanie psa to ogromna przyjemność i wielka radość, ale również pewne obowiązki. Do najważniejszych z nich należą regularne szczepienia ochronne. Mają one bardzo duże znaczenie dla zdrowia zwierząt, ponieważ chronią przed chorobami, które mogą nie tylko wyniszczać organizm, ale nawet zakończyć się śmiercią. Szczepienia u psów, podobnie jak u ludzi, mają na celu budowanie i wzmacnianie mechanizmów odporności, które pozwalają na skuteczną walkę z patogenami.
Jakie znaczenie dla zdrowia psa mają szczepienia?
Szczepienia są istotnym elementem profilaktyki. Dla zdrowia zwierząt mogą mieć nie mniej ważne znaczenie co odpowiednio dobrana dieta czy optymalna ilość ruchu każdego dnia. Zgodnie z prawem obowiązkowe jest tylko jedno szczepienie zasadnicze (podstawowe) – przeciwko wściekliźnie. I rzeczywiście każdy właściciel psów powinien dbać o to, aby było ono każdego roku wykonywane – nie tylko ze względu na prawo, ale przede wszystkim bezpieczeństwo psa i ludzi.
Niestety zaszczepienie psa na wściekliznę może nie wystarczyć, aby ochronić go przed różnorodnymi problemami zdrowotnymi. Warto rozważyć również szczepienie ochronne przed innymi chorobami zakaźnymi.
Inne szczepienia zasadnicze, czyli przeciwko parwowirozie, nosówce i chorobie Rubartha (zakaźne zapalenie wątroby), są opcjonalne. Można je wykonać ze względu na kompleksową ochronę zdrowia zwierzęcia, ale nie są bezwzględnie wskazane.
Jakie inne szczepienia są zalecane?
Powyższe szczepienia zasadnicze to podstawa profilaktyki. Każdy właściciel czworonoga może jednak kompleksowo zadbać o ochronę zdrowia psa, decydując się na dodatkowe szczepienia. W tym przypadku jednak warto udać się z psem do lekarza weterynarii. Weterynarz na podstawie ogólnego stanu zdrowia zwierzęcia oraz trybu jego życia zaleci stosowne szczepienia. Taka ocena przy doborze szczepień jest bardzo ważna, ponieważ każdy pies może mieć nieco inne potrzeby. Zupełnie innej ochrony wymaga pies, którego aktywność ogranicza się do spokojnych spacerów po parku ze swoim właścicielem, od zabezpieczeń, które należy zastosować w przypadku czworonogów spędzających wolny czas w lesie lub wodzie.
Bardzo ważna jest też odpowiednia ochrona profilaktyczna psów, które przebywają w większych stadach, np. schroniskach lub hodowlach, tudzież biorą udział w wystawach i konkursach.